מהי סקסולוגיה

המונח סקסולוג הוא מונח אשר נתקלים בו יותר ויותר בזמנים המודרנים אולם מה עומד מאחורי מונח זה? מהם תחומי הידע אשר סקסולוגים מתמחים בהם? התשובה מסתבר, רחבה מאד. סקסולוגיה היא מדע המין. אם נסתכל על מקורות המילה סקסולוגיה היא מורכבת מהמילה סקס – מין והציךה לוגיה – מדע. כשם שביולוגיה היא מדע החיים, הסקסולוגיה היא מדע המין, אך מה נכנס תחת המטרייה המאד רחבה של מדע המין?

התחומים בהם עוסקת הסקסולוגיה הינם רבים ונעים בין:

  • חקר אנתרופולוגי של ההתנהגות המינית האנושית בפרט ושל בעלי החיים בכלל.
  • חקר ההשפעות הסוציולוגיות על ההתנהגות המינית האנושית
  • חקר ההשפעות הפסיכולוגיות על התנהגויות מיניות
  • חקר רפואי על גורמים המתערבים ומשפיעים על מערכות המין בגוף האדם
  • התחום המשפטי והקרימינולוגי החוקר ומטפל בעברות מין
  • התחום הפסיכיאטרי הבא לחקור ולטפל בהתנהגויות מיניות א-נורמליות אשר גורמות הפרעה בתפקוד הכללי של האדם
  • והתחום האפידמיולוגי המטפל וחוקר מחלות מין

אחד הדברים המשותפים לכל הנושאים הללו הוא כי הסקסולוגיה היא מדע הבא לחקור, ולעתים לטפל, אך אינה שופטת בעצמה. החברה האנושית היא זו השופטת התנהגויות מיניות מסוימות כ”לא ראויות”, סקסולוגים באים לתאר את ההתנהגויות המיניות הללו, להבין את מקורותיהם, אך אינה שופטת התנהגות מינית כזו או אחרת.

היסטוריה של הסקסולוגיה

הסקסולוגיה היא מדע מודרני. עד לסוף המאה התשע עשרה ההתקלויות היחידות אותן נמצא בספרות לכל נושא המין היו בספרי הדרכה מעטים וספורים אשר פורסמו כדוגמת הקאמה סוטרה ההודי או אמנות האהבה של אובידאוס. נושא המין היה נושא שנרקמה סביבו הסכמה כוללת כי עליו להשמר בסוד וכי מדובר בעניין פרטי. לקראת סוף המאה התשע עשרה עם התפתחות המדע ככלל, גם תחום הסקסולוגיה עבר פריצת דרך ראשונית עם פרסום התיאוריות הפסיכולוגיות של זיגמונד פרויד. בשנת 1919 ייסד הירשפלד את המכון הראשון לסקסולוגיה בברלין אשר חרב עם עליית הנאצים לשלטון. תחום הסקסולוגיה חזר למחתרת ויצא ממחבואו לא לפני 1947 כאשר החוקר הידוע קינסי הקים את המכון לחקר המיניות באוניברסיטת אינידאנה. פריצת הדרך הבאה בתחום היה כאשר מאסטרס וג’ונסון הוציאו את ספריהם העוסקים במיניות ואף הקימו בשנת 1978 את המכון  הקרוי על שמם.

כיום מכוני מחקר בתחום הסקסולוגיה הינם נפוצים וכמעט בכל מדינה קיים מכון מחקר בתחום הסקסולוגיה אשר מכשיר סקסולוגים ומסמיך אותם לעסוק בטיפול בתחום. בישראל פועלת האגודה הישראלית לטיפול מיני – איט”ם – המכשירה אנשים לטפל בבעיות תפקוד מיני.

ועכשיו פרסומת…

[rev_slider vibrator-AD-620-post-page]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *