כל מה שרציתם לדעת על הויברטור

בניגוד לדילדו הקיים עוד משחר הימים (נמצאו דילדואים עשויים מאבן בחפירות האדם הקדמון), הויברטורים הינם המצאה בת כמאה וחמישים שנה בלבד. אז איך הגיעו הויברטורים לעולם ומה עשו במהלך מאה וחמישים השנה לקיומם?

הצעדים הראשונים של הויברטור

ההיסטוריה של הויברטור קשורה קשר ישיר למצב הנשים בחברה. עד לאמצע המאה התשע עשרה רפואה הייתה לגברים בלבד. רפואת נשים הייתה עניין פשוט – לא משנה מה הייתה המחלה, סיבתה הייתה ידועה מראש – הכל בגלל הרחם. רחם ביוונית הוא היסטרה ומשם הגיעה גם הדיאגנוזה הכל כוללת – ההיסטריה. נאמר לאשה יש גרון כואב – זה בגלל היסטריה, גב תפוס? שוב, היסטריה. אז מה עושים כדי לרפא את הגרון? לשחרר את הגב? התשובה פשוטה – מביאים את האשה לידי אורגזמה. רופאי המאה התשע עשרה ראו בהבאת נשים לידי אורגזמה מטלה מפרכת. עובדים, עומלים, שוקדים, מה לא עושים למען בריאות האישה. רופא אחד בעל יוזמה המציא מכשיר שמטרתו הייתה להקל על מלאכת הרופא המפרכת, מכשיר אשר כלל רטט והביא נשים לידי אורגזמה במהירות גבוהה ובמאמץ מופחת מצידו של הדוקטור.

פריצת הדרך הגדולה של הויברטור

לאחר המצאה רפואית חשובה זו, יזמים שונים ראו את הפוטנציאל אשר קיים בה לשוק שאינו דווקא רפואי, והחלו לשווק את הויברטור לשימוש ביתי. הויברטור הפך להיט בשוק האמריקאי עד אשר בשנת 1917 היו יותר ויברטורים בבתים אמריקאים מאשר טוסטרים. מעטים יודעים כי אחת ההשפעות הגדולות ביותר על התפתחות המנוע האלקטרוני הקטן הייתה שימושו לויברטורים. הויברטור היה המכשיר הביתי החמישי לתוכו הוכנס מנוע חשמלי ב-1902, לאחר מכונת התפירה, המאוורר, הקומקום והטוסטר. ייקח לשואב האבק ולמגהץ הביתי עוד כעשור לאחר הויברטור עד אשר יזכו למנוע משל עצמם.

הויברטורים לשימוש ביתי נמכרו הן כויברטורים לצורך הרפייה מינית והן לשימושים שונים נוספים כהרפיית שרירים ומסאג' לרקות. הויבראטורים אשר יוצרו בשנים אלו נועדו לשימוש לדורות וקיימים, עובדים ונמכרים עד עצם היום הזה (אם כי כיום יותר למטרות אספנות).

אופס, חשפו אותנו (כך אמרו הויברטורים אחד לשני)

בשנות העשרים נכנסו הויברטורים בסערה לעולם הפורנו לאחר שאשתו של מפתח השרירים ויק טאני הופיעה בסרטון קצרצר בו היא השילה בגדי נזירה והראתה לעולם, או לפחות לכל מי ששילם למכונת המטבעות בחנות ההצצה השכונתית, למה ואיך משתמשים בויברטור. כאשר נקשר שמם של הויברטורים עם עולם הפורנו הלך קרנם וירד בקרב צרכני השוק הביתי עד אשר הם נעלמו מן העין בשנות הארבעים.

שובם של מעסי הגב

שנות החמישים היו שנים קשות לנשים. לאחר מלחמת העולם הראשונה אשר איפשרה לנשים הצצה אל העולם הרחב, מקומות עבודה אשר אינם כוללים פעוטות צווחנים משך היום כולו, ותהליכי חיברות חופשיים מהשגחה צמודה, בשנות החמישים התבקשו הנשים לשכוח מכל מה שנחשפו לו, לפנות את מקומות העבודה לטובת הגברים ששבו מן המלחמה ולחזור לקונכיה. במקביל, ולאו דווקא במקרה, החל שוק הויברטורים לשוב ולתפוס תאוצה, הפעם – במסווה. ויברטורים לשימושי מין לא נמכרו, אבל נמכרו עזרים רוטטים לשחרור שרירי הגב, עיסוי כפות הרגליים, עיסוי הרקות ואפילו – חלקים לשואבי אבק.

מעבדות לחירות – מהפכת זכויות הויברטורים

בשנת 1973, בליבה של המפכה המינית, קמה אישה בשם בטי דודסון אשר פתחה קבוצות אוננות לנשים להעצמה. בטי דודסון הכירה להם את שרביט הפלא של היטאצ'י, מכשיר המסאג' לכאורה, וחשפה את שימושו למטרות מין. באותה שנה גם נפתחה חנות המין הראשונה לנשים בניו יורק. הויברטורים זכו להרים את ראשם מארונות השירות השונים ולזקוף את גוום בגאווה מחודשת תוך הכרה בייעודם המקורי.

חזרה לחיק המיינסטרים

סוף שנות השמונים לוו בגל פחד מפני מחלת האיידס אשר הלכה והתפשטה. מימשלו של רייגן פרסם רשימה של דרכים חלופיות למין בטוח והויברטורים כיכבו ברשימה זו. במקביל, זרמי פרו-סקס פמיניסטים קראו להחזרת המיניות לאשה ותרמו בכך לנראות ההולכת וגוברת של הויברטורים לשימוש מיני לנשים.

הויברטורים כיום

מצבם של הויברטורים כיום מצוין. הויברטורים מגיעים במגוון רב של צורות, צבעים, חומרים ויעודי שימוש. אפשר לקטלג את הויברטורים הנפוצים כיום בשוק לסוגים הבאים:

  • ויברטורים המיועדים לגירוי הדגדגן – אחד מסוגי הויברטורים הנפוצים והנמכרים ביותר. ויברטור זה אינו מיועד לחדירה אלא לגירוי חיצוני של הדגדגן. ויברטורים אלו מגיעים בשלל צורות וצבעים, הם לרב קטנים (באורך של כ 5-10 ס"מ), ניידים – נכנסים בקלות לכל תיק. הנפוצים והידועים בקרב חבורה זו הם הרוקט פוקט – ויברטור קטן הדומה לפנס כיס בעל ראשים מתחלפים לגירויים בעלי מגע שונה ועוצמת רטט משתנה, עשוי מפלסטיק קשיח ופועל על סוללות, הביצים הרוטטות – ויברטור או סט ויברטורים בצורת ביצה והפרפרים למינהם (פרפר הינו שם כולל לבעלי חיים שונים לרב- דבורה, דולפין וכו') אשר מתחברים באמצעות רצועות לדגדגן ומשאירים את הידיים פנויות לכל עיסוק אחר.
  • ויברטורים לחדירה – סוג נפוץ נוסף הוא הויברטורים המשמשים לחדירה. לרב הם דמויי גליל או פין, מופעלי סוללות, ועשויים משלל חומרים – החל מפלסטיק קשיח וכלה בסייברסקין.
  • ארנבים ודומיהם – ארנב הוא ויברטור המשלב חדירה עם גירוי לדגדגן ואשר זכה להכרה עולמית בסדרת הטלויזיה "סקס והעיר הגדולה". לעתים ויברטורים מסוג זה כוללים פנינים בגוף הויברטור אשר מוסיפות תנועה סיבובית, ולעתים הן בעלי ראשים מכופפים הניתנים לסיבוב לגירוי נקודת הג'י.
  • ויברטורים אנאלים – מיועדים לחדירה אנאלית, לעתים כוללים כיפוף בקצה לגירוי נקודת הפי אצל גברים (הפרוסטטה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *