חרמנית יותר בקיץ

חשק מיני ומזג האויר

בספר ובסרט "מלון ניו המפשייר" יושבת קבוצת זונות בלובי של מלון אוסטרי שכוח אל ושני הבנים של בעל הבית נכנסים. אחת שואלת "מפשים זיון?" שניה עונה לה "יותר מידי חם לזיון" והשלישית אומרת "אף פעם לא יותר מדי חם או יותר מדי קר לזיון". אז מי מבינהן צודקת?

אפקטים של שמש על הדחף המיני

לשמש יש השפעה ישירה על גופנו, החל מויטמין D אשר עושה כותרות בימים אלו, דרך השפעה על רמות הורמונים וניורוטרנסמיטורים שונים בגוף. קרינת השמש עוזרת לגוף ליצר ויטמין D, וגם מלנטוציט ומדכאת הפרשת מלטונין. מלנטוציט הוא הורמון אשר תפקידו להגן על הגוף מקרינת השמש על ידי יצירת פיגמנט אשר מכהה את העור (או במילים אחרות – מה שגורם לנו להשתזף). ההורמון הזה אחראי, בין היתר, גם על דחף מיני, בעיקר בקרב נשים. או במילים אחרות – נשים שזופות הן חרמניות יותר, ומתי משתזפים? נכון, בקיץ. בנוסף, קרינת השמש גם מגבירה הפרשת סרוטנין – החומר הפעיל לעיתים קרובות במוצרים כמו בושם לוכד נשים – אשר גורם להרגשה טובה ומפחית דיכאון.

מצד שני, אור השמש מדכא הפרשת מלטונין שהוא הנאורוטרנסימיטור שגורם לנו לעייפות ורצון לישון. ככל שיש יותר אור במשך היום ואנו חשופים אליו יותר, כך נוצר פחות מלטונין, ואנו עייפים פחות.

מצד שלישי, בקיץ אנשים גם נוטים להיות לבושים פחות. גברים, אשר חלק ניכר מהדחף המיני קשור אצלם לחוש הראיה, עשויים לחוש בדחף מוגבר על חוף הים לעומת, נאמר, מסלול סקי.

לפי הקריטריונים האלו, נראה כי לא רק שהדוברת השניה באותו בית מלון מפוקפק לא צדקה, אלא היא אף טעתה, בגדול.

אפקטים של חום וקור על הדחף המיני, או במילים אחרות – האומנם?

לפני שנים רבות קראתי כי כל שלושה אנשים יוצרים אנרגיה וחום בכמות מקבילה לתנור חשמלי. גם כאשר לא מדובר במנאג'-א-טואה אלא בזוג בלבד, כמות החום המיוצרת בעת זיון היא רבה. כאשר לוקחים שני אנשים מיוזעים ומציעים להם להתחמם עוד קצת, לא תמיד הדבר יתקבל בברכה. ראשית, עצם ההזעה הראשונית עלולה להוות גורם מרתיע, ועצם הרעיון של להתחמם במקום לעמוד עם ידיים פרושות מול המזגן המיטיב עלולה אף היא להתקבל בסקפטיות במקומות כגון ארצנו החמה.

מצד שני מי לא שמע על למצוא בן או בת זוג לימות החורף הקרים? מישהו שאפשר להתכרבל איתו ולהתחמם איתו?

אפקטים של למה כן ולמה לא?

למרות כי ככל הנראה ויש השפעות של קרינת השמש ומזג האויר על החשק המיני, נראה כי קיימות השפעות סותרות בנושא זה. ואולי בכל זאת מה שחשוב יותר זה עם מי, ולא מתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *