חילופי זוגות והמבט הנשי

נושא חילופי זוגות קשור קשר אמיץ לנושא מין חופשי, מושג אשר לכאורה נולד בשנות השישים יחד עם ההיפים, נושאי שיוויון זכויות והפצפיזים, הקריאה הידועה של "עשו אהבה ולא מלחמה" מהדהדת עדיין עד ימים אלו. קריאה זו הגיעה על רקע פוריטניזם אשר התפשט בעידן המודרני עד לשנות השישים, אך הפורטיניות לא היתה קיימת בהיסטוריה האנושית לכל אורכה: בימי יוון העתיקה והקיסרות הרומאית מין אשר היה חופשי מכבלים מוסרניים אשר הונחו עליו בעיתות המודרניות יותר היה נפוץ, הרמונות הנשים בעת העתיקה היו נפוצים בקרב האצולה, בתרבויות אשר אינן מערביות  ריבוי נשים נחשב מקובל עד עצם היום הזה, ובבתי המלוכה השונים פילגשים ונערי שעשועים היו נפוצים.

הסיבות המביאות לקיומה של תרבות מין חופשי

למעשה, ניתן היה לשאול את השאלה ההפוכה: מהן הסיבות המביאות לקיומו של מין המקושר לזוגיות בלבד? ואולי, כדי להתחיל לענות דווקא בנוגע שאלה זו. מהי זוגיות? מה היא באה לשרת? זוגיות אצל אנשים רבים מקושרת לאהבה, אולם לא פחות מאשר לאהבה זוגיות מקושרת ליציבות, לבטחון ולעתים אף למעמד. בארה"ב נהוג לחשוב כי בעל רכב גדול ומרשים יזכה גם בבנות זוג מרשימות, אך האם זו אהבה? האם הביטחון הכלכלי אותו מציע רכבו של הגבר הוא זה המעורר רגש אהבה או שמא מדובר בנוחות כלכלית? הרי במהלך מרבית ההיסטוריה הזוגיות הנשואה אינה מקושרת לאהבה כלל אלא למעמד חברתי, בטחון כלכלי, הישרדות השם. אז איפה האהבה בכל אלו?

המלכה אליזבט הראשונה לא רצתה להינשא. בהיותה אשה, למרות היותה בת מלוכה, נישואין היו מהווים עבורה את סיומה של העצמאות הכלכלית והחברתית אשר הייתה לה כמו את סופה של יכולת ההשפעה שהייתה לה על תהליכים מדיניים, חברתיים ותרבותיים. למרות הכינוי אשר דבק בה – המלכה הבתולה – מקורות שונים מצביעים על כך שלא רק שלא הייתה בתולה, אלא אף החזיקה מספר מאהבים. מין חופשי, מנקודת מבטה של המלכה אליזבט הראשונה, היה האופציה היחידה שלה כאשה להנות ממין ללא ירידת ערכה כאדם אילו הייתה בוחרת בזוגיות "מהוגנת". מצבה של אליזבט לא היה שונה ממצבן של נשים אחרות באותה התקופה: יורשות אשר לא נוגעו בדאגות כלכליות וחפצו לשמור על עצמאותן בחברה. גם בקרב גברי החברה הגבוהה באותה התקופה נושא הפילגשות היה נפוץ למדי. כיוון ותקופה זו התאפיינה בקשיים וקודם לכך איסור מוחלט על גירושין – פילגש היוותה סוג של פתרון.

בעידן המודרני נקשר מושג הזוגיות למושג האהבה, ויחד איתו למושג המין והמונוגמיה. אחד "החטאים" העיקריים בנושאי זוגיות הוא נושא הבגידה, למרות היות הבגידה מאורע נפוץ מאד בקרב הזוגות השונים. מושג חילופי זוגות נובע לעתים קרובות ממצב בו אחד מבני הזוג או שניהם מעוניינים בשימור הזוגיות אולם מעוניינים בחוויות מיניות חיצוניות לזוגיות. כיוון ובגידה נתפשת כמעשה שלילי במיוחד, חילופי זוגות מהווים פתרון נח כיוון שאינם נתפסים כ"בגידה" אך מספקים את הצורך בריגושים מחוץ למסגרת הזוגית.

האם מצבה של המלכה אליזבט הראשונה דומה למצבו של הזוג המודרני? בשני המקרים קיים רצון לשמר את המסגרות המקובלות תוך ניצול פרצות, לרב בהסתר, ובשתי התקופות מדובר במאפיינים דומים של אוכלוסיית היעד למין חופשי – המעמד הבינוני והעליון, ובשני המקרים מדובר על זוגיות יציבה כלכלית (או מעמד כלכלי יציב של רווקה, במקרה של אליזבט) לעומת ריגושים חוץ זוגיים. אמנם, הזוגות הדוגלים בחילופי זוגות ידעו לספר כי חילופי הזוגות בהם הם מעורבים אינם ארועים רגשיים, אך אפילו המילה ריגוש מגיעה מהמילה – רגש.

נקודות למחשבה בנושא חילופי זוגות מודרניים

באתרי חילופי זוגות אחד הדברים הבולטים לעין הוא האוכלוסיה אותה הם מנסים למשוך: זוגות ונשים בודדות. אחת מהפנטזיות הנפוצות בקרב גברים היא קיום אקט מיני בשלישייה, היינו הוא יחד עם שתי נשים. סרטי הפורנו הסטרייטים אף הם נוהגים לשלב "כאילו" מין בין נשים. ולמה כאילו? כי המין המצולם בין הנשים הוא מנקודת מבטו של הגבר המצוי, ומין אמיתי בין נשים לרב אינו מלווה בנעלי עקב, צחקוקים ונגיעות עדינות המתפנות מיד לגבר הנלווה. מרבית הגברים הסטרייטים יגיבו בהתלהבות לרעיון של צירוף אשה אך ברתיעה לרעיון של צירוף גבר, אך גברים שימו לב: הנושא הזה הוא לחלוטין הדדי..! אם האשה לצידכם מגיבה בהתלהבות לנושא צירוף אשה נוספת יש מצב שבמקום להיות מסמר המסיבה בשלישיה אותה אתם מתכננים תמצאו את עצמכם כגלגל נוסף ומיותר בשלישיה המיוחלת, וייתכן שללא האשה כלל בסיום ההיקשרות.

היבט זה של האוכלוסיה הרצויה מעלה שאלה נוספת – אמנם מקובל להניח כי זוגות המשתתפים בחילופי זוגות הינם זוגות אשר בהם שני הצדדים מעוניינים במידה שווה באותו ריגוש החיצוני לזוגיות, אולם במידה וזה היה המצב, גם גברים יחידים היו מבוקשים באותה המידה. פנטזיה שאינה מדוברת כמו זו הגברית למרות היותה נפוצה באותה המידה, פנטזיה השייכת דווקא לנשים, היא דווקא השתתפות בשלישיה עם זוג גברים או צפייה בשני גברים המקיימים יחסי מין. כאשר שני בני זוג מסכימים לרעיון חילופי הזוגות אך רק אחד מבני הזוג מעוניין בו, בהחלט ייתכנו מתחים אשר יצוצו בעת המפגש.

תקשורת אמיתית היא דבר החשוב בזוגיות, ובפרט בנושא חילופי זוגות. ככל כי בני הזוג יטיבו להבין את עצמם ובן או בת הזוג שלהם ויחסם הכולל לנושא, חששותיהם ורגשותיהם בנושא, כך עולה הסיכוי כי מפגש חילופי זוגות לא יהפוך לאסון רגשי אלא אולי דווקא לחוויה מעצימה עבור בני הזוג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *