איך להפוך לסקסולוג?

גברים, נשים וזוגות רבים אשר נתקלים בבעיות אקוטיות בחיי המין שלהם, פונים לייעוץ וקבלת טיפול אצל סקסולוג. חיי מין הם צורך חיוני לכל אחד מאיתנו. יחד עם זאת, לא לכולם הדרך לחיי מין מלאים ועשירים היא קלה. המיניות שלנו קשורה לא פעם לערכים שגדלנו עליהם, לבעיות ומתחים נפשיים, לבעיות רפואיות ועוד. מתוך כך, סקסולוגיה נוגעת לא רק במיניות, אלא גם ברפואה, בחינוך, פסיכולוגיה, סוציולוגיה ועוד.

לימודי סקסולוגיה בישראל ובמדינות אחרות

בישראל לא קיים מסלול מוגדר באוניברסיטאות ללימודי סקסולוגיה המזכים בתארים, אלא קורסים והשתלמויות המכשירות למקצוע זה. סקסולוגים, עוד לפני שקיבלו הסמכה זו, למדו לתארים בתחומים אחרים הנוגעים לתחום סקסולוגיה, כמו רפואה, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, קרימינולוגיה ועוד. בעלי תואר שני במקצועות אלה ואחרים, רשאים לגשת להכשרות והשתלמויות שונות באוניברסיטאות בארץ, עד לקבלת הסמכה כסקסולוגים.

גם בחו"ל המסלול דומה, אך הדרישות הן פחות גבוהות. ישנן מדינות באירופה, בהן גם אחיות מוסמכות רשאיות להתמחות בתחום סקסולוגיה. בחו"ל התחום מפותח הרבה יותר מבחינת המחקרים שנערכים בכל הקשור לתחומי סקסולוגיה ומיניות. מדינות בהן התחום מאוד דומיננטי, כמו הולנד ואחרות, אף מקיימות כנסים בינלאומיים, בהם לוקחים חלק מאות רופאים ומטפלים מכל העולם, בכללם מישראל, לפרסום מחקרים ומסקנות חשובות לחקר מיניות האדם. גם בישראל, אירופה וארצות הברית, ישנם איגודים האחראים לרפואה מינית, בהם חברים רופאים וסקסולוגים.

סקסולוגיה בישראל – מי רשאי לתת טיפול מיני?

העוסק בתחום סקסולוגיה בעצם מוסמך לתת טיפול מיני לאנשים הזקוקים לכך. מדובר באנשים אשר התפקוד המיני שלהם לקוי בשל סיבה כלשהי. תפקידו של הסקסולוג הוא למעשה לאבחן את הבעיה ולטפל בה, ולעזור למטופלים לשקם את חיי המין שלהם.

כיום בישראל אין רישיון לעוסקים בתחום סקסולוגיה, אך רשאים לעסוק בה רק רופאים ומטפלים בעלי תואר שני ומעלה, במקצועות הרלוונטיים לתחום: עובד סוציאלי, פסיכיאטר, פסיכולוג, גניקולוג, רופא ילדים, רופא כללי ועוד, שעברו הכשרה לכך.

כאמור, כל נושאי תארים במקצועות אלה עוברים קורסים והכשרות על מנת להתמחות בתחום סקסולוגיה. משך הלימודים הוא בדרך כלל שנתיים. ההכשרה עוסקת בנושאים שונים הקשורים למיניות האדם, ביניהם: מיניות בהיבטים השונים – חברתיים, נפשיים, פיזיולוגיים, אנטומיים, שיקומיים ועוד. תהיה גם התייחסות לטיפול ומיניות באנשים בעלי מוגבלויות, נכים, קשישים וכדומה. לימודי סקסולוגיה ייגעו גם בצדדים מוסריים, תרבותיים ובכל מה שעשוי להשפיע על מיניות האדם. למעשה, הלימודים נוגעים במגוון רחב של תחומים נוספים, כגון זוגיות, משפחה, קרימינולוגיה ועוד, שכן נושא המיניות מושפע ומשפיע כמעט על כל היבט בחיינו. לכן גם החשיבות של המענה הטיפולי היא גדולה.

אם כן, סקסולוג הוא רופא בעל רישיון או מטפל מוסמך, אשר עובר הכשרה לתת טיפול מיני. לתחום זה חשיבות עליונה לכל סוגי האוכלוסייה, ומתוך כך נולד הצורך להכשיר מטפלים אשר יעזרו לאנשים להתגבר על בעיות הקשורות במיניותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *