פליטה מוקדמת, סיבות ופתרונות אפשריים

שפיכה מוקדמת מהירה

הפליטה המוקדמת היא תופעה של אורגזמה מהירה בטרם עת, בעוצמה נמוכה, ובטרם הצטברה לכדי הנאה ממשית, הזמן מרגע החדירה ועד הפליטה הוא כ-15 שניות בלבד, ועד לשהות של 60 שניות במקרה הטוב. הליקוי מתסכל מאוד את הגברים עד שמתפתח ליקוי נוסף שהוא "חרדת ביצוע", שהוא צרה צרורה בפני עצמה, ועל כך ארחיב במאמר אחר.

שאלה: מהן הסיבות העיקריות הגורמות לפליטה המוקדמת?

תשובה: ניתן להבחין בין שתי תופעות של הפליטה המוקדמת – 'התופעה הראשונית', ו'התופעה השניונית'.

התופעה הראשונית:

פליטה מוקדמת המתרחשת עם תחילת הפעילות המינית של הגברים, והיא אופיינית לצעירים שרק החלו את חיי המין שלהם וההתרגשות שלהם מעצם המגע המיני מרקיעה שחקים, זאת ועוד, בעת תחילת החדירה הם חשים את פתח הנרתיק, את רטיבותו, וכיצד הוא נפער למענם…. התחושה היא כמעט בלתי אפשרית להכלה, מרוב הנאה…. הריגוש המיני, והעונג האדיר, מביא אותם לאי יכולת לשלוט בעיתוי האורגזמה ועל כן גם לפליטה המוקדמת, המאפיינת את כל הגברים הצעירים בעת המעבר שלהם מבתוליים, לשאינם בתוליים.

במילים אחרות הריגוש המיני העז, והגירוי בתחושת החדירה, הם האחראיים לפליטה מוקדמת הראשונית, שכל גבר צעיר חווה אותה. על כן, זה מצב נורמלי לחלוטין, אין כמעט גבר שלא חווה אותה בתחילת דרכו המינית. רוב הגברים ילמדו לשלוט בעיתוי האורגזמה שלהם עם הנסיון, ועם הזמן. הקטע הבעייתי הוא…. אם מצב זה נמשך לאורך שנים ובחברת אותה בת זוג. או אז דרושים אמצעים לפתרון הבעיה, שאותם אזכיר בהמשך הכתבה.

זאת ועוד, ישנם גברים שמסיבות, הם מתחילים את פעילותם המינית בגילאי 20 ++, עד אז הם למעשה היו בתולים (אוננות אינה נחשבת, שכן היא יחסי מין עם עצמנו בלבד, והרי איננו מתרגשים מעצמנו).

חלק מהגברים המוגדרים כבעלי הפליטה המוקדמת הם אלו שלא הצליחו להתגבר עליה ממנה במהלך שנותיהם, כתוצאה מגירוי עיצבי גבוה במיוחד, וחלקם הם אלו שהחלו את חיי המין שלהם באיחור יחסי כאמור. ואף הם לא נפתרו ממנה, כתוצאה של ריגוש מיני מוגבר

התופעה השניונית:

פליטה מוקדמת בעקבות מחלות, כגון- סוכרת, זיהומים בדרכי השתן, מחלות נוירולוגיות שונות, האופייניות, מטבע הדברים אצל מבוגרים מעל גיל 60.
במאמר זה אני אתמקד בעיקר באנשים הצעירים יחסית והבריאים, הפתרונות לגבי התופעה השניונית הם רפואיים בעיקרם .

פירוט הסיבות לפליטה המוקדמת אצל צעירים רווקים עד גיל 30 לערך:

 1. ריגוש יתר מעצם קיומם של יחסי המין.
 2. רגישות עיצבית בראש הפין.
 3. העדר ניסיון מיני וחששות על רקע זה.
 4. קשיים בזיהוי התקרבות האורגזמה.
 5. חיפזון לסיום המשגל עקב תנאי שטח לא מתאימים.

מבוגרים ונשואים בגילאי 30 ומעלה

 1. קיבעון של דפוסי התנהגות מהעבר.
 2. אינטראקציה שלילית עם בת זוג הסולדת מסקס.
 3. ריגושים בחברת אשה צעירה בהרבה, או יחסי מין מחוץ למסגרת הנישואים.
 4. רגישות עיצבית מופרזת בפין, בעיקר בעטרה (ראש הפין).
 5. התרגשות יתר מהסכמת בת- זוג סרבנית לקיום יחסי מין.

פתרונות אפשריים:

 1. שימוש בקונדום או שניים על מנת להפחית את הגירוי המיני.
 2. שימוש בקונדום מיוחד המורכב מקונדום שיש בו טבעת עבה שאמורה להתהדק על הפין ולהאט את העיתוי (המהיר לכאורה) של האורגזמה המתקרבת.
 3. שימוש במוצרי השהייה הניתנים לרכישה בכל חנות סקס ומכילים לידוקאין, או אזרקאין, או חומר השהייה אחר, ההתייעצות עם המוכרים היא חובה.
 4. אוננות בטרם משגל, או משגל שני – להורדת הריגוש המיני.
 5. עצירת התנועות, להפחתת הגירוי המיני. ולאחר מכן שליפת הפין מהוואגינה, ולחיצה ארוכה ( כ30 שניות), מתחת לעטרת הפין. פעילות זאת חייבת להתבצע עוד בטרם תחילתה של הפליטה, אם זה יתבצע לאחר ה'אל חזור', זה כבר לא יעזור.
 6. לחשוב מחשבות מציקות להפחתת הריגוש המיני.

לסיכום, אני מייעץ לכל המתעניינים, להתייעץ עם אנשי המקצוע באשר למוצרי ההשהיה של הפליטה המוקדמת, האפשרויות הן רבות, על כן ההתאמה האישית של בעלי המקצוע היא חיונית ובעלת חשיבות רבה.

רוטרי סקסולוג ומטפל מיני

אביזרי מין תורמים למיניות בריאה?

wattelman
ד"ר דניאל וטלמן, טלפון: 052-3722313
http://www.dr-wattelman.co.il/

איך אביזרי מין, ויברטורים, דילדואים, טבעות רוטטות, או אפילו בובות מין יכולות לתרום למיניות טובה יותר אצל בני הזוג או הבודדים?
מיניות היא דינמית משתנה ומתפתחת בציר הזמן בקרב יחידים וזוגות ותלויה במשתנים רבים כגון: גיל, מגדר, תרבות, חינוך, ערכים, בריאות ועוד.
לעיתים כמטפל מיני אני ממליץ לבני הזוג להיכנס לחנות אביזרי מין כדי להתרשם וכדי להיחשף לאספקט נוסף של מיניות, לראות, לגעת ובהמשך גם לרכוש ויברטור, שמנים ותכשירים שונים.
אך לעיתים הצעתי נתקלת במבוכה והתנגדות כגון: "ומה יקרה אם יראו אותנו?" או "אבל זה לא טבעי, הכי טוב זה טבעי." תגובה נוספת שלעיתים מתקבלת כאשר מטפל ממליץ לבחורה לרכוש ויברטור: "מה החבר ירגיש ויגיד על הויברטור".
מאמר זה בא להפריך כמה מהמיתוסים לגבי השימוש בצעצועי מין.

"אם בן/בת הזוג שלי רוצה להשתמש בצעצועי מין. אני כנראה לא מספק/ת מבחינה מינית"

כאשר קונים אביזרי מין כדאי לקחת בחשבון את רגשות בן/בת זוגך. שיחה עם בן/בת הזוג בנושא צעצועי מין לפני שמכניסים אותם לתוך חיי המין שלכם היא עניין של כבוד ובמקרים רבים היא גם נחוצה. אנשים רבים מניחים כי רכישת צעצועי מין מצביעה על צורך למלא חסר מיני כלשהו, אך לרוב אין זה נכון. דבר/י עם בן/בת הזוג שלך על סיבותיך לרכישת צעצועי המין – לרוב זה נחוץ כדי למנוע רגשות פגועים.

"אתמכר לצעצועי מין ולא אוכל להגיע לאורגזמה בלעדיהם"

אנשים נוטים לדבוק בסוג מוכר של גירוי. בין אם זה מין אוראלי מבן/בת זוגך או חדירה באמצעות דילדו, ישנם סוגי גירוי שאת/ה יכול/ה לסמוך עליהם להביא אותך לידי סיפוק. ניתן להתמכר לויברטור בדיוק כפי שניתן להתמכר לסוג גירוי משותף עם בן/בת הזוג. זה יכול לקרות, אך אינך חסר אונים וניתן לשלוט בכך ולהתגבר. ניתן להתנסות בתנוחות חדשות, צעצועים חדשים ופעילויות חדשות. אם תמשיך/י לנסות דברים חדשים לעולם לא תהיה/י תלוי/ה במנהג מיני זה או אחר.

"השימוש בויברטור יגרום נזק לאיבר המין שלי."

אין שום בסיס פיזיולוגי לטיעון שכזה. לעתים יכול ויברטור לגרום לאברי המין לחוש "רדומים" בעת השימוש או מיד לאחר מכן (בעקבות אינטנסיביות גבוהה) אך הרגישות תמיד תחזור. ניתן להתנסות בסוגי גירוי שונים בעת המשחק המיני על מנת להפחית את אפקט חוסר התחושה.

למה לקנות צעצוע מין?

1. הנאה – בחברה שבה עדיין קושרים בין הנאה מינית ורגשות אשם, אין זה מפתיע שצעצועי המין קיבלו מוניטין שלילי רק משום שהם עושים את עבודתם. מן הסתם, צעצועי מין מהנים יותר ללא רגשות אשם נלווים. אין צורך להצדיק אותם; צעצועי מין נועדו להנאה לשם ההנאה. הם מספקים לנו הזדמנות ייחודית לחקור את גופינו בדרכים חדשות ומלהיבות. אין ספק שתגלה/י דברים נוספים לגבי התשוקה המינית שלך וייתכן שאף תגלה/י מספר אזורים ארוגניים (מגרים מינית) חדשים. צעצועי מין פשוט מהווים שער להנאה וניתן לעשות בהם שימוש כיד הדמיון.

2. פנטזיה – לרוב קשה לחקור את הפנטזיות המיניות כאשר נמצאים בתוך מערכת יחסים מונוגאמית. שמירת אמונים חשובה יותר ממימוש התשוקות העמוקות. הצעצועים מאפשרים לנו לספק את הפנטזיות בתוך סביבה בטוחה. במובן זה, צעצועי מין עשויים להוות תוספת מועילה לכל מערכת יחסים אוהבת. כמעט בלתי אפשרי שאדם אחד יספק את כל הפנים של תשוקתו המינית של אחר. צעצועי מין יכולים להכניס אלמנט חדש לתוך הריטואל המיני שלכם ללא הסיבוכים הכרוכים במימוש האמיתי של הפנטזיות. סרטי וידאו המנחים זוגות במציאת חלומותיהם המיניים גם עשויים להועיל.

3. השראה – ביצוע שאיננו "מעורר השראה" בחדר המיטות יכול לגרום למתח במערכת היחסים. כאשר החיים מלאים בגורמים מלחיצים, המין יכול להידחק אחרי עניינים דחופים יותר. בין אם זה המשפחה או הקריירה, חיינו עסוקים מאד ופעמים רבות האינטימיות והמין נתפסים כגורם מלחיץ. אז למה לא להכניס משהו קצת נועז לתוך ההליך? הקו המנחה אותי בייעוץ מיני הוא: "אם לא נשחק נישחק". צעצועי מין מקנים לבני הזוג הזדמנות לחקור זה את זה תוך צחקוק קל. צעצועי מבוגרים מהווים דרך נהדרת להוסיף פלפל לחיי המין שלכם.
הומור ומין הם שילוב מנצח – המין לא חייב להיות רציני וכבד. בהחלט ניתן לכלול הומור ומשחק מיני עם לבוש מדליק, שמנים חושניים, ביצים סיניות,דילדו ועוד.

4. בריאות מינית – צעצועי מין הם טובים עבורך!  ישנם יתרונות בריאותיים מעניינים ומתועדים הקשורים בשימוש בצעצועי מין. נשים שמתקשות להגיע לאורגזמה יכולות להפיק תועלת משימוש בצעצועי מין. מומחים רבים בתחום ממליצים על שימוש בויברטורים כדי להתגבר על קשיי אורגזמה.
נשים רבות משתמשות בויבראטור גם בגירוי ישיר על גבי הדגדגן וגם על ידי החדרה לתוך הנרתיק ובכך משפרות באופן ניכר את יכולתן לחוות אורגזמה. גם גברים נהנים מצעצועי מין כמו טבעת לאיבר המין (המגבירה גירוי ומשפרת את איכות הזקפה ומשכה).
צעצועי המין, כמו צעצועים: הם משמחים, יוצרים ריגוש והנאה ומשפרים את מצב הרוח.

צעצועי המין תורמים למיניותם של גברים ונשים לכן הם מומלצים ורצויים בקרב יחידים וזוגות.