☰ תפריט

סקס בזמן הריון – צריך להפסיק?

סקס בזמן הריון – צריך להפסיק?

בני זוג רבים המצויים בתקופת ההריון שלהם, מוטרדים מאוד משאלות בתחום סקסולוגיה הקשורים בהסתגלות החדשה למצבם, ובחיפוש מענה לשאלת האפשרות להמשיך לקיים יחסי מין כבעבר, הן מבחינה בריאותית והן בפן הרגשי. על אף שבעיני מומחי סקסולוגיה ממוצבת תקופת ההריון כתקופה יפה, מרגשת ומקרבת בין בני הזוג, הרי שדווקא אז נוצרות לעיתים אי הסכמות בתחום המיני, מה שגורם להופעת פערים רגשיים, שאותם מומחי סקסולוגיה עומלים קשה על מנת למצוא להם מענה.

סקסולוגיה בתקופת הריון והפגיעה בדימוי הגוף

בני זוג רבים מתקשים לשלב סקסולוגיה והריון בו זמנית, היות ונשים רבות אינן מרגישות בנוח עם הגוף שלהן בזמן ההיריון, שהשינויים הגופניים וההורמונאליים שעוברים עליו לא תורמים במיוחד לליבידו הנשי באותה תקופה. התוצאה ? גבר הרואה באישתו ההריונית את מודל הנשיות במלואה, למול אישה הרואה בעצמה פיל גדול ומאסיבי… ואת הגבר כאשם הבלעדי במצבה (וזה אומר שכל פעילות הקשורה לתחום סקסולוגיה מצויה אי שם בסוף סולם העדיפויות שלה).

מאידך, סקסולוגיה והריון חיים לעיתים יחד בהרמוניה מופלאה. ישנן נשים לא מעטות שהשינויים ההורמונאליים דווקא עושים פלאים בגופן ובחשק המיני שלהן, שהופך מוגבר מאוד, מה שהופך את חיי בני הזוג לאידיליה בתקופה זו. זאת בתנאי כמובן, שהגבר משתף פעולה ואינו חושש לבריאות העובר, ואינו מושפע מהשינויים הגופניים העוברים על אישתו.

היכן ומתי נכנסת סקסולוגיה לתחום יחסי מין בהריון ?

תחום סקסולוגיה עוסק רבות בנושא דימוי גוף, קיום יחסי מין בהריון, וכיצד לחבר בין השניים. מומחים רבים העוסקים בנושא סקסולוגיה מחפשים דרכים להקלה עבור בני הזוג, המתקשים לשמור על השיגרה המינית שלהם, ועוסקים בחיפוש אחר דרכים להחזיר את הסקס לחייהם.

מומחי סקסולוגיה ורופאים אחידים בדעתם כי מבחינה בריאותית אין כל סכנה בקיום יחסי מין בהריון, כל עוד מדובר בהריון תקין ובריא, וכל עוד לא הצביע הגניקולוג על בעיה אפשרית. חשוב להבין כי מבחינה אנטומית, אין כל סיכון בפגיעה בעובר בעת קיום יחסי מין בזמן הריון – העובר ממוקם לו היטב ברחם, מוקף במי שפיר ובשכבת שרירים המגנה עליו, ואינו יכול להיפגע, לא תנוחות נוחות לאישה ולא מיחסי המין עצמם. מומחי סקסולוגיה מנחים שלא להפעיל לחץ על הבטן (כלומר, התנוחה המיסיונרית – אאוט, תנוחות אחרות – וולקאם !) אבל הנחיה זו קשורה יותר לנוחות של האם מאשר לבטיחות העובר.

קיום יחסי מין בהריון כאקט רגשי

על פי מחקרים בתחום סקסולוגיה, יחסי מין בהריון הם אקט רגשי חשוב ואינטימי בין בני הזוג, ולמען האמת אינם חייבים להיות יחסים מלאים אם אחד הצדדים אינו מעוניין בכך. נשים רבות רואות יחסי מין בזמן ההריון כאקט להבעת חיבה ורגש, לחיזוק הזוגיות הלחוצה גם כך, וכאמצעי להרגעת חששות ופחדים – כל חיבוק, נשיקה, ליטוף תורמים להעלאת דימוי האישה בפני עצמה ולהבעת תמיכה של ממש. או בקיצור – גם אם אין עניין בקיום יחסי מין מלאים בזמן ההיריון, גם יחסי מין חלקיים או שימוש בצעצועי מין יכולים להשיג בשבילכם האינטימיות הרצויה, כמו גם הפורקן המיוחל.

ושיהיה בהצלחה ובמזל!