☰ תפריט

הריון ויחסי מין

הריון ויחסי מין

יחסי מין בעולם כולו הינם אחד הדברים אשר עומדים אחד מעומדי התווך באמצעותם מנסים מוסדות כוח מדיניים, דתיים וממלכתיים לשלוט על התנהגותו של האדם הפרטי. ניתן לראות זאת ביחסי הדתות כולם לנושא המין – בין אם מדובר בדתות אשר כופות איסורים נרחבים על המין ותפיסת המין כחטא אשר יש להמנע ממנו, כגון הדת הקאתולית, או דתות הרואות במין מצווה, ובלבד אשר היא נעשית במטרה להוליד ילדים אך חטא בכל מקרה אחר כדוגמת היהדות אשר אוננות ראויה למיתה על פיה, וקיום יחסי מין בזמן שהאישה אינה מבייצת, למעשה, נחשב טומעה. המקור לאיסורים התקנות הללו הוא בקשר בין מין וילדים. כיוון ואחת התוצאות האפשריות למין היא הולדת ילדים, וכיוון שילדים קשורים קשר הדוק למשפחה והיחידה החברתית הבסיסית, הדרך לשלוט בילודה עוברת דרך המין.

אמצעי מניעה

מבין אמצעי המניעה קיים רק אחד אשר הינו בטוח ב-100% – אספירין, במידה והוא מוחזק היטב על ידי האשה בין שתי הברכיים שלה… או במילים אחרות – הימנעות מיחסי מין עם בני המין השני. כל יתר אמצעי המניעה בטוחים במידה כזו או אחרת, אך תמיד קיים חשש להיכנס להריון, גם בשימוש נכון באמצעים אלו.

קיימים בשוק אמצעי מניעה רבים בינהם הקונדום, גלולות למניעת הריון, דיאפרגמה או התקן תוך רחמי. נוסף על אמצעים אלו ניתן לבצע ניתוחים לכריתת או קשירת צינורית הזרע או קשירת החצוצרות. אמצעים נפוצים אך לאו דווקא יעילים הם המשגל הנסוג והימים הבטוחים. וחשוב מאוד שתפנימו את העובדה שהגלולה ליום שאחרי איננה אמצעי מניעה!

המשגל הנסוג

הזרע של הזכר כולל זרעונים אשר הינם בעלי כושר שחייה. כאשר הגבר גומר מחוץ לאיבר המין של האשה, אך קרוב מאוד לפתחו, קיים חשש קטן, אך קיים, לכניסה להריון. מעבר לכך, לפני האורגזמה מפריש הגבר נוזל שקוף בכמות מעטה אשר אף הוא עשוי להכיל זרעונים. המשגל הנסוג הינו אמצעי מניעה טוב רק אם ברצונכם להיכנס להריון בטעות.

הימים הבטוחים

שיטת הימים הבטוחים מסתמכת על כך כי האשה יכולה להכנס להריון רק בחלון זמן קטן בן מספר ימים מידי חודש והימנעות מיחסי מין בתקופה הזו. שתי הבעיות המרכזיות הכרוכות בשיטה זו הן השונות בין אשה לאשה אשר מביאה לכך כי לא תמיד קל להעריך מהו אותו חלון הזדמנויות במדויק, ופיספוס קטן יתכן שיגמר בפספוס או פספוסה. הבעיה השניה היא העובדה כי לזרעונים משך חיים מסוים, וגם קיום יחסי מין לפני אותו חלון עשוי להסתיים בהריון אם הזרעונים הצליחו להחזיק מעמד עד להופעת החלון.

הקונדום

הקונדום הוא אמצעי המניעה הזמין ביותר והנוח ביותר כיוון ואינו דורש הכנה מראש מצד אחד וסיכויו לגרום לנזק מועטים יחסית. נוסף על סיבות מצוינות אלו בגללן קונדום הוא אמצעי המניעה המועדף במאה העשרים ואחת, גדולתו ומעמדו השתפרו פלאים בשנות השמונים כאשר הקונדום הוכיח את יעילותו לא רק במניעת הריון אלא אף במניעת הדבקה במחלות מין שונות ובכללן האיידס. חשוב לזכור כי בעת שימוש במרבית הקונדומים, רצוי להמנע משימוש בחומרי סיכה על בסיס סיליקון אשר עשוים להמיס את הקונדום.

גלולות למניעת הריון

גלולות למניעת הריון הינן גלולות המכילות הורמונים נשיים אשר מווסתות את המחזור ומונעות הריון. קיימים מספר חסרונות בולטים בנושא גלולות: הן אינן מונעות הדבקה במחלות מין, הן דורשות בדיקת רופא והכנה מראש, ובעיקר – הן משנות את המאזן ההורמונלי בגוף האשה אשר הסתדר מצוין בלעדיהן במשך דורות רבים. ישנן תופעות לוואי רבות לשימוש בגלולות כגון שינויים במצב הרוח, עלייה במשקל ועוד.

התקן תוך רחמי

התקן תוך רחמי הוא מעין סליל המוחדר לרחם ומונע קליטת הריון. קיימים סיכונים בשימוש בהתקן מעין זה והוא מומלץ בעיקר לנשים אשר ילדו מספר ילדים ואינן מעוניינות בילדים נוספים, אשר הן במערכת יחסים קבועה עם גבר.

דיאפרגמה

מעין מסך החוסם את הכניסה לרחם ומוחדר לפני קיום יחסי מין. דורש בדיקת רופא והתאמה אישית למטופלת, עשוי לגרום לגירויים, זיהומים וחוסר נוחות.

ניתוחים

ניתוחים לקשירת צינורית הזרע או החצוצרות רצוי לעשות רק כפתרון קבע (וחצוצרות אף מחויב). ניתוח קשירת צינורית הזרע הינו ניתוח פשוט וקצר אשר ההחלמה ממנו מהירה. ניתוח קשירת חצוצרות הינו ניתוח בטן על כל המשתמע מכך.

גלולת היום שאחרי

יש המתייחסים לגלולת היום שאחרי כגלולה מונעת הריון, אין הדבר כך! הגלולה יוצרת למעשה הפלה מלאכותית והיא מסוכנת לשימוש, וודאי לשימוש אשר אינו חד פעמי.