☰ תפריט

קאמה סוטרא

קאמה סוטרא

הספר ההינדו/הודי העתיק הזה, נחשב ללא ספק לאחת מעבודות ההדרכה והמחקר הגדולות והמפורסמות בעולם בתחום המיניות האנושית. אני בטוחה שאין כמעט סקסולוג אחד בעולם כולם שאינו קרא, שינן או שמע על הספר הזה. זהו ספר מרתק לדעתי, חשוב וצבעוני מאוד. ללא ספק נחשב לאחת היצירות היפות והחשובות ביותר בתחום התשוקה והאהבה. הוא כולל בתוכו הדרכות מדוייקות של תנוחות סקס, לכן כדאי מאוד לקחת זאת בחשבון לפני שאתם קונים אותו כמתנה לבר המצווה של האחיין… 🙂

ספר הקאמה סוטרה נכתב על ידי מלניה וטסייניינה, פילוסוף הינדי אשר חי כלכל הנראה בין המאות ה-4 וה-6 שלאחר הספירה, ככל הנראה כקומפילציה לכתבים עתיקים יותר שזכו לשם "קאמה שסטרה", שמשמעותו "מדע האהבה". משמעות השם "קאמה סוטרה" הוא החוט המקשר החושי או המיני. התרגום הטוב ביותר למילה "קאמה" הוא תשוקה. בזמן שהתרגום למילה "סוטרה" יהיה "אמת" או "אמת לאמיתה".
בנוסף, מוכרים הכתבים גם תחת השם "ואטסיאיאנה קאמאסוטרם" (אמירותיו של ואטסיאיאנה אודות האהבה). על פי המסורת מחבר הכתבים היה אדם מלומד ורווק, והסברה המקובלת היא שהוא חי באיזשהי מאה בין המאה הרביעית למאה השישית, ככל הנראה במהלך הפריחה התרבותית בעידן של גופטה.

ספר הקאמה סוטרה מכיל חלקים עם הדרכה מילולית וגרפית, חלקה בצורת שירה, הנוגעת להדרכה בנושאי חיי מין.
הקאמה סוטרה היא אחד החלקים המשמעותיים מתוך הקאמה שסטרה או תורת החושניות המיוחסת לנאנדי מן מאה השמינית לפני הספירה. נאנדי היה השור הקדוש ששמר על דלתו של "שיווה", האל ההינדי המרכזי, אשר זכה לקדושתי לאחר ששמע את שיווה ואשתי פרבטי מתנים אהבים, ורשם את רישומיו מאותה החוויה לטובת המין האנושי.
בקיצור, חרמנים מאוד ההודים האלה…

פנים רבות להקאמה סוטרה

הקאמה סוטרה כוללת 1250 שירים, המחולקים ל-36 פרקים. והפרקים נחלקים ל-7 חלקים:

הקאמה סוטרה – אחת מארבע מטרות החיים

לפי הפילוסופיה ההינדית קיימות 4 מטרות עיקריות בחיים:

  1. דארמה – חיים מכובדים
  2. ארטה – רווחה חומרית
  3. קאמה – תשוקה והנאה אסטית וארוטית
  4. מוקשה – חופש

ארבע המטרות  אלו מדורגות כך, שכבוד חשוב יותר מרווחה חומרית, וזהו חשובה יותר מתשוקה וכך הלאה. המטרות הללו גם קשורות באופן ישיר לגיל – בילדות הרווחה החומרית חשובה יותר מכל, בנעורים – ההנאה הארוטית חשובה יותר מכל, ואילו בבגרות – הכבוד.
מה זאת אומרת? שכפר לפני אלפי שנים הפילוסוף היקר הזה הדגיש כמה חשוב לחיות טוב, שתהיה לנו רווחה ונוחיות, כך שתוכל להיות לנו אחלה הנאה מינית וחופש לחיות את החיים ולהרגיש… חופשיים!

הקאמה סוטרה והתרבות המערבית

התרבות המערבית אימצה את הקאמה סוטרה ורואה בקאמה סוטרה מעין מדריך למין טאנטרי. תפיסה זו שגויה כיוון והקאמה סוטרה אינה עוסקת בתפיסה הטאנטרית, גם לא למין.
למותר לציין כי הקאמה סוטרה, כמרבית הטקסטים אשר נכתבו בתקופה בה לנשים לא הייתה זכות הצבעה ולא כל שכן דעה, נכתבה לגברים, על ידי גברים, ובהשראת תפיסות עולם אשר לנשים אין ממש חלק פעיל בהן.